Aktuality

Informácia o testovaní

 12.02.2021

Vážení obyvatelia,

obec Kocurany počas víkendu 13. a 14. februára 2021 nebude vykonávať testovanie na COVID - 19.

Pripájam aj vyhlásenie Združenie miest a obcí hornej Nitry, ktorého aj naša obec je členom.

JEDNOTLIVCOV NIKTO NEPOČÚVAL, VERÍME, ŽE ĽADY SA POHLI

Testovanie je pre všetkých, nezáleží, kto ho organizuje

Cieľom starostov a primátorov v Združení miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN), ktorí z dôvodu nedostatku personálu nebudú organizovať testovanie vo svojich mestách a obciach, je v prvom rade pomôcť systémom udržateľným do budúcnosti. Bez rozdielu, kto má kde trvalý pobyt. Bolo potrebné dať signál vláde a zdá sa, že si nás všimli. My, starostovia a primátori, pracujeme ďalej, aby bol systém nastavený do budúcna, keďže schválený COVID automat nás bude nútiť testovať opakovane, s predpokladom až do ukončenia núdzového stavu. Zdravotníctvo nie je kompetenciou miest a obcí, tu nemôžeme suplovať zdravotnú infraštruktúru. Sme si vedomí núdzového stavu, pomáhame, ale nie spôsobom, kedy kolabujú ľudia zabezpečujúci testovanie. My nekritizujeme, ale poukazujeme na vážne problémy, ktoré vzišli z praxe a tiež ponúkame alternatívy na zvládnutie celej situácie.

Na základe včerajšieho vyhlásenia ZMO HN sa na samosprávy obracajú obyvatelia, čo majú robiť, keď zamestnávateľ vyžaduje od nich negatívny test a  nebudú sa mať kde otestovať, lebo samosprávy nekonajú. Štatutári miest a obcí však konajú a naďalej pracujú na naplnení požiadaviek štátu. Komunikujú s okresnými úradmi, vyšším územným celkom, RÚVZ Bojnice a hľadajú riešenie. Informujú o otvorených Mobilných odberových jednotkách (MOM).

Kedy budú otvorené nové MOM

Samosprávy sú v pozícií, kedy celoplošné testovanie  slúži na „posielanie ľudí do karantény“ a v politických debatách a vyhláškach uchádza podstatný cieľ, chrániť zdravie obyvateľov.

Zástupcovia ZMO HN sa nestavajú do pozície radcov, ani neotvárajú polemiku, čo by bolo keby. Avšak schváliť COVID automat, ktorý jednoznačne indikuje opakované testovania bez toho, aby Ministerstvo zdravotníctva schvaľovalo MOM napríklad v obciach a mestách pod 5000 obyvateľov, pričom takéto MOM by slúžili pre širší región, považujú za nelogické. To, že neorganizujeme a nezabezpečujeme testovanie v obciach a mestách, neznamená, že naďalej nevenujeme všetok svoj čas riešeniu celej vzniknutej situácie. Chceme spolupracovať rozložením síl v regióne. Za povšimnutie tiež stojí otázka financovania testovania, kedy sa testovaním narúša tok finančnej hotovosti obcí a miest, ktoré musia vyčleniť zdroje napríklad na školstvo, zimnú údržbu, a ďalšie a peniaze na účte nemajú. Náklady za uplynulé tri kolá testovania ešte samosprávam preplatené neboli.

Máme informácie, že súkromní prevádzkovatelia po podpise Zmluvy s Ministerstvom zdravotníctva SR budú svoje MOM-ky prevádzkovať 6 dní v týždni a 8 hodín denne. Rovnako tak existuje schéma pomoci pre zamestnávateľov, ktorí buď samostatne alebo spojením, dokážu na pretestovanie svojich zamestnancov využiť tento model. Samosprávy budú súčinné, poradíme a pomôžeme. No tentokrát musíme dať vydýchnuť aj našim zamestnancom, dobrovoľníkom a zdravotníkom. Preto musíme spojiť sily. V záujme ochrany obyvateľov a nastavenia dlhodobo udržateľného systému Covid automatu.

Objednať na testovanie sa môžete aj cez stránku www.korona.gov.sk,  kde si zadáte miesto testovania, Prievidza alebo Bojnice.

DCOM

DCOM

Úradné hodiny

Pondelok: 07:30 - 15:00
Utorok: 07:30 - 15:00
Streda: 07:30 - 18:00
Štvrtok: 07:30 - 15:00
Piatok: 07:30 - 13:00

Fotogaléria

natur pack

Kalendár